بهترین قیمت خرید سوربیتول (sorbitol) را از کارشناسان ما در خوش گروپ بخواهید.

سوربیتول (sorbitol) چیست؟

سوربیتول با فرمول شیمیایی C6H14O6 به عنوان جایگزین شکر ، یک شیرین کننده ی شیمیایی با میزان کالری پایین است که از گلوکز خارج می شود در بسیاری از مواد غذایی ( غذاهای افراد دیابتی و غذاهای کنسروی ), شامل غذاهای با کالری پایین و ترکیبات عاری از شکر و ترکیبات دارویی و بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

سوربیتول به راحتی و بدون تجزیه شدن در شربت‌ها، الکل و الکل‌های چند هیدروکسیله حل‌شده، معمولاً آن را به‌جای ساکارز همراه با ساخارین و سیکلاماتها در نوشابه‌های عاری از قند برای جلوگیری از چاقی و با آنتی‌هیستامین‌ها، باربیتوریک‌ها و آلکالوئیدها برای بهتر کردن طعم آن‌ها به کار می‌برند در مقایسه با گلوکز، سوربیتول به آهستگی توسط نفوذ از روده جذب می‌شود و سوربیتول در کبد به‌سرعت متابولیزه می‌شود .

سوربیتول یک ماده ضدپوسیدگی یا ضد کرم‌خوردگی است . سوربیتول در میوه‌های روزانه (سیب ، میوه‌های هسته‌دار) بسیار وجود داشته، و به‌منظور کاهش فعالیت آبی در غذاهای با رطوبت نسبی بالا و به‌عنوان نرم‌کننده و بازدارنده عمل کریستالیزاسیون استفاده می‌شود، و در طبیعت علاوه بر سیب در گلابی و گوجه نیز یافت می‌شود.

سوربیتول خاصیت پایدار‌کننده و مرطوب‌کننده نیز دارد و در محصولات آرایشی و دارویی مختلف، مانند خمیردندان، استفاده می‌شود.

خرید سوربیتول

خواص فیزیکی و شمیایی سوربیتول (sorbitol)

خصوصیاتتوضیح
حالت فیزیکیجامد پودری سفید رنگ / گرانول های سفید / پرک سفید رنگ / مایع
فرمول مولکولیC6H14O6
جرم مولکولی182.17
نام های متداولدی گلوکیتول / دی سوربیتول / سوربیت / سوربول / هگزیتول
نقطه ذوب95 درجه سانتی گراد
نقطه جوش296 درجه سانتی گراد
ویسکوزیته180 الی 220
دانسیته1.49 گرم بر سانتی متر مکعب
ضریب شکست432/1
شرایط نگهداریدمای اتاق / بدون رطوبت
حلالیت در آبمحلول در آب
نقطه اشتعال107 درجه سانتی گراد
شماره مرک102994

موارد مصرف و کاربرد های سوربیتول

در صنعت دارویی سوربیتول در سوسپانسیونها ، امولسیونها و کرم‌ها ، اثر تثبیت‌کننده دارد و گرفتن و از دست دادن آب را کنترل می‌کند . از خاصیت فسادناپذیری سوربیتول در شربت‌ها استفاده می‌شود و از اثر شکل‌پذیر بودن آن در تولید کپسول‌های ژلاتینی استفاده می‌شود.

در صنایع آرایشی و بهداشتی ترکیب غیر ابتدایی و مشخصه جذب رطوبت سوربیتول ، نقش مناسبی در خمیردندان و روغن‌های مو و پوست دارد . فاسد نشدن و طمع شیرین مطبوعان نیز خواص کلیدی مهمی برای استفاده از این ماده در خمیردندان می‌باشد و همچنین در روغن‌های مو و پوست و اغلب مواد چرب به کار می‌رود . از توانایی سوربیتول اغلب به‌منظور پایداری امولسیونها و سوسپانسیونها ، استفاده می‌شود.

سوربیتول به‌عنوان ماده جاذب رطوبت و شکل‌پذیر در محدوده وسیعی از کاربردهایی غیر از کاربردهای غذایی ازجمله در tobacco (تنباکو ) و کاغذ استفاده می‌شود . سوربیتول یون‌های فلزی را تفکیک می‌کند و به علت در گالوانیزاسیون و سیاه قلم آلومینیوم استفاده می‌شود

در تهیه آدامس‌های کم شیرینی، سوربیتول به شکل جامد و مایع استفاده می‌شود.

در کاربری های پزشکی از سوربیتول به صورت مایع در تولید داروهای ضد یبوست استفاده می کنند. این ترکیب با رساندن آب به روده ی بزرگ و تحریک آن به عنوان یک عامل ضدیبوست عمل می کند و به خصوص برای افراد سالمند قابل استفاده است. هر چند مصرف آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.

این ماده در بسیاری از میوه های خشک مانند آلو و کشمش وجود دارد و از این جهت استفاده از مواد خشکبار به هنگام پیدا کردن یک چنین مشکلات گوارشی توصیه می شود. از ترکیب فوق هم چنین در محیط کشت باکتری مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر کاربردهای دارویی این ترکیب می توان به تولید کپسول های ژله ای دارو برای ذخیره دوزهای مجاز دارو مایع استفاده کرد.

جدول کاربرد سوربیتول (sorbitol) در صنایع مختلف

نام صنعتنام محصولکاربرد سوربیتول
داروسازیسوربیتول داروییپایدار کننده / تثبیت کننده / سوسپانسیون ها / امولسیون ها / کرم ها / کپسول های ژلاتینی / شربت و قرص
آرایشی و بهداشتیسوربیتول بهداشتیروغن محافظ پوست و مو / خمیر دندان / امولسیون ساز / سوسپانسیون ها
صنایع غذاییسوربیتول خوراکیشیرین کننده / جایگزین مناسب برای قند گلوکز و ساکاروز / صمغ / آدامس / شکلات / نبات / شیرینی های رژیمی / حفظ رطوبت کلوچه و نان و کیک
کاربردهای صنعتیسوربیتول صنعتیجاذب رطوبت در تهیه انواع کاغذ / کاربرد در گالوانیزاسیون و سیاه قلم آلومینیوم / تولید سورفکتانت های صنعتی

معروفترین تولید کنندگان سوربیتول

کمپانی های برتر دنیا در زمینه تولید سوربیتول به شرح ذیل می باشند :

کمپانی روکت Roquette فرانسه

کمپانی کارگیل Cargill آلمان

ADM

Ingredion

Ecogreen Oleo Chemicals

PT Sorini Agro Asia Corporation Tbk

گروه شرکت های شیمیایی و مواد اولیه خوش گروپ KhoshGroup با توجه به استراتژی کلی خود مبنی بر همکاری با برترین تامین کنندگان کالا در جهان با کمپانی روکت Roquette فرانسه ، کارگیل Cargill آلمان ، میز maz هند و گلشن Gulshan هند در زمینه واردات و فروش سوربیتول همکاری طولانی مدت داشته و بعنوان یکی از شناخته شده ترین تامین کنندگان سوربیتول (sorbitol) در بازار، توانسته است بخش وسیعی از نیاز صنایع دارویی ، آرایشی - بهداشتی ، صنایع غذایی و مصارف صنعتی دیگر را تامین نماید.

برند های سوربیتول (sorbitol) عرضه شده توسط خوش گروپ (Khosh Group)

روکت فرانسه

روکت فرانسه

سوربیتول روکت فرانسه در بشکه های 275 کیلوگرمی

سوربیتول کارگیل المان

کارگیل آلمان

سوربیتول کارگیل المان در بشکه های 272 کیلوگرمی

سوربیتول میز هند

میز هندوستان

سوربیتول میز هند در بشکه های 300 کیلوگرمی

سوربیتول گلشن هند

گلشن هندوستان

سوربیتول گلشن هند در بشکه های 300 کیلوگرمی