Slide
کاربرد سوربیتول در داروسازی

کاربرد سوربیتول در داروسازی

سوربیتول با فرمول شیمیایی C6H14O6 نوعی کربوهیدرات است که ترکیبات محلول در آب هستند که بطور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد و به عنوان بلورهای سفید و جامد وجود دارند. علاوه بر حالت جامد ، سوربیتول نیز به عنوان یک محلول آبی 70٪ (وزنی بر وزنی) به صورت تجاری فروخته می شود.

سوربیتول ماده اولیه ای برای تولید  ترکیبات دارویی ، مانند سوربوز و اسید اسکوربیک(ویتامین سی)  است و از آن به عنوان ماده ای برای سوسپانسیون داروها نیز استفاده می شود. بنابراین می تواند به روده بزرگ برسد جایی که می تواند به عنوان بستر تخمیر باکتری ها عمل کند و به همین دلیل سوربیتول می تواند به عنوان یک ترکیب پربیوتیک مورد استفاده قرار گیرد.

داروسازان ممکن است به جای شکر از سوربیتول برای شیرین کردن داروها ، از جمله داروهای ترکیبی مانند شربت و قرص استفاده کنند.

در غلظت های زیاد ، سوربیتول دارای خاصیت ملین است و می تواند برای رفع یبوست مصرف شود در واقع می توان شربت سوربیتول را به عنوان یک داروی مقوی مصرف کرد ، اما برای رفع یبوست باید از آن با احتیاط – و قطعاً نه بطور منظم – استفاده کرد.سوربیتول همچنین اغلب در محلول های وریدی در محیط های بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرد تا برای مراحل خاصی آماده شود.

مطالعات انسانی نشان می دهد که سوربیتول بی خطر است ، اما هنگامی دو برابر دوز برای انسان مصرف شود ، میتواند مضر باشد.

سوربیتول مانند سایر قندهای الکلی (به استثنای اریتریتول) ، حاوی کالری به شکل کربوهیدرات است و به آرامی و از روده کوچک ما جذب می شود و سوربیتول باقیمانده به روده بزرگ می رود، جایی که کالری کمتری دارد. به همین دلیل ، مصرف سوربیتول (در مقایسه با مقدار مساوی قند) ترشح انسولین را کاهش می دهد ، که در نتیجه به حفظ سطح قند خون کمک می کند.